Jdi na obsah Jdi na menu
 


28. 12. 2008

Povaha

Yorkšírský teriér je velmi bystrý a inteligentní pes. Jak říká standard - temperamentní a vyrovnaný. Na tak malé tělíčko mají až neuvěřitelný temperament a pokud zrovna nespí, jsou téměř neustále v pohybu. Zajímají se o veškeré dění kolem sebe. Bez přehánění lze říci, že jsou výbornými hlídači (samozřejmě v rámci svých možností) - ihned vás na vše upozorní. Díky své milé a hravé povaze patří k vyhledávaným společníkům. Není výjimkou, že si rodiny pořizují dva i více jorkšírků. Jsou-li děti pod dohledem dospělých, je to ideální kamarád, který děti miluje. Svou přirozenou inteligenci a vzhled kouzelné hračky dokáží dokonale využít. Pohledem a vrtěním ocásku vás dokonale odzbrojí a tak se může stát, že i když vám právě rozkousal italské lodičky nebo sedačku v obýváku, nakonec ho ještě pochválíte.

Jorka je možné rozmazlit opravdu velmi snadno. Proto je nutné i tuto kouzelnou hračku od začátku usměrňujte v jejím chování. Od malinka jej zvykejte na to, že musí být doma někdy sám. Velké množství nových majitelů udělá tu chybu, že si po přinesení štěňátka domů vezme dovolenou a je s ním neustále doma. Jorkšírci jsou velmi společenští a rychle tomuto přivyknou. Zůstanou-li potom doma sami, špatně to snášejí a vydrží celé hodiny naříkat.

Jorkšírští teriéři jsou rovněž velmi stateční a nebojácní. Beze strachu si dovolí i na mnohem větší psy. Ale POZOR - toto se stalo mnohým jorkům osudným.

Jorkšír je opravdu ideálním společníkem. Jen těžko bychom hledali činnost, při které by nám společnost nedělal. Ať pracujete ta na zahradě, vaříte či děláte cokoli jiného, jistě vám bude pomáhat. Někteří majitelé si své jorkšírky nosí každodenně s sebou do práce. Delší čas bez vás ho dělá nešťastného. Jste-li sportovně založeni, může se svým jorkem zkoušet agility a nebo i tanec se psem.

http://www.yorksirsky-terier.cz/yorksirsky-terier/Chov

Jelikož se jorkšírský teriér stal velmi módním - tedy i žádaným plemenem, došlo rovněž k velmi rychlému rozšíření chovu tzv. bezpapíráků. "Chovatelé" těchto psů nejenže se nestydí do svých inzerátů psát - např. "štěňata ze špičkového chovu" nebo dokonce "štěňata bez PP po šampionech", ale především uvádějí mylné informace o tom, že jsou tři velikosti jorkšírů spolu s typem "mini". Žádný typ mini, ani tři velikostní rázy neexistují. Jork je jenom jeden od 1,80 kg do 3,20 kg.

Tyto mylné informace se šíří od chovatelů jorkšírů bez rodokmenu, kteří se snaží upřednostnit vady nechovných jedinců. Tito "chovatelé" jsou pouhými množiteli psů a nejsou výjimkou případy, kdy prodají pětitýdenní nenaočkované štěně jako sedmitýdenní s tím, že bude mini, nebo se stává, že ze štěňátka vyroste pejsek, který nemá s jorkem nic společného.

Výběr chovatele je velmi důležitý. Zdraví vašeho budoucího štěňátka do jisté míry závisí právě na něm. To, jak chovatel pečoval o maminku štěňátka, tedy chovnou fenu - její správné krmení, dostatek vitamínů, pohybu a hlavně lásky. To vše se v budoucnu na štěněti projeví. Pro zodpovědného chovatele nekončí péče o štěně odchodem z domu, ale je ochoten vám podávat cenné rady i nadále. Při koupi si ověřte, zda štěňátko nemá fontanelu, která při větším rozměru může být i životu nebezpečná. Fontanela je mezera mezi lebečními kostmi různé velikosti. Zkontrolujte si, zda má pejsek obě varlata. I zde platí, že solidní chovatel nezkušenému zájemci o štěně vše ukáže a vysvětlí.

Pes i fena s průkazem původu (PP), chtějí-li mít štěňátka s PP, musí se zúčastnit bonitace. Při bonitaci, které jsou pořádány jednotlivými kluby, posuzuje rozhodčí pro posuzování exteriéru psů daného jedince dle bonitační karty a jeho kvalit. Pokud všechny plemenné znaky vyhovují standardu a nemají žádné z chovu vylučující vady, jsou uznány chovnými. Bonitace se smí zúčastnit jen jedinci s PP, kteří dovršili věk 12 měsíců. K chovu smí být použiti jedinci od 15 měsíců, kteří byli při bonitaci uznáni chovnými. Psa ke krytí feny si majitel fenky vybírá sám a nebo může výběr nechat na poradci chovu - tzv. řízený chov. Krycí poplatek si majitel krycího psa určuje sám podle kvalit jedince, rodokmenu a výstavních úspěchů.

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< červen / 2022 >>